Informativní měření radonu
Pro koho je určeno?
Majitelům domů, chat a přízemních nebo suterénních bytů, apartmánů či „studií“, jakožto i jejich nájemcům, kteří nemusí výsledky měření předkládat stavebnímu úřadu.
Doporučujeme Informativní měření radonu realizovat:
- majitelům starších staveb před a po rekonstrukci – zejména při výměně oken, zateplení stavby, výměně topného systému stavby;
- zájemcům o dlouhodobý pronájem rodinných domů, bytů, chat, chalup, kanceláří prodejen nebo výrobních prostor situovaných v suterénu nebo v přízemí stavby;
- lidem často unaveným nebo často trpícím postižením dýchacích cest
Účelem informativního měření je
svépomocné orientační ověření objemové aktivity radonu (OAR), případně i gama záření např. před rekonstrukcí, před přístavbou nových částí stavby, před koupí nemovitosti, po výměně oken a z důvodu ověření zdravotní nezávadnosti nemovitosti.
Jak informativní měření probíhá ?
- do vybraných místností se umístí detektory k měření radonu, případně elektronický přístroj snímající OAR dle nastavených časových intervalů.
- měření je vhodné provádět po dobu 7 dnů
Jaké podmínky musí stavba splňovat, aby mohlo být měření realizovatelné ?
- Teplota v měřené místnosti musí být každý den měření, nejméně po dobu 10 hodin každého měřeného dne o 10°C vyšší než je teplota okolo stavby.
- Stavba musí mít uzavíratelné okna a neporušené obvodové zdivo a stropy v měřených místnostech, stejně tak i vnitřní dveře oddělující měřené místnosti od ostatních částí stavby.
- Všechny prostupy do stavby musí být utěsněny a odpady zavodněny.
Několik důvodů, proč byste měli vědět jak jste na tom doma s Radonem
- radon je radioaktivní plyn, který se kumuluje v místnostech, přičemž ho vdechujeme do plic
- je bezbarvý a bez zápachu, takže ho lze zjistit jen speciálními přístroji a detektory
- jeho účinek se prokazuje po 10 – 30 letech užívání závadné stavby
- při vysokých koncentracích a dlouhodobém působení způsobuje rakovinu plic
- až 49% z veškerého ionizujícího záření působícího na člověka zaujímá Radon ve stavbách !!!
- území ČR má téměř ze 2/3 radioaktivní podloží, a patří k zemím s nejvyššími hodnotami radonu ve stavbách
- dle statistiky SÚRO, mají 3 z 5 staveb postavených na pozemku s vysokým radonovým rizikem nedostatečnou protiradonovou ochranu
- ročně zemře v ČR okolo 5600 jedinců na rakovinu plic a nejméně 900 úmrtí je v důsledku ozáření z radonu.
Jaký druh záření produkuje Radon ?
Radon produkuje Alfa záření, dostává se do staveb všemi možnými cestami ze zemského podloží pod stavbou a naplňuje všechny místnosti, kde se kumuluje (není-li místnost větrána). Důležitou ochranou proti radonu je protiradonová izolace stavby, případně navíc pasivní nebo aktivní odvětrání základové desky.
Máte informace o tom, jak vysokou průměrnou hodnotu OAR doma máte ?
Podle Vyhlášky č. 422/2016 Sb., o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje v platném znění, je stanovená referenční úroveň 300 Bq.m³. To znamená, že naměří-li se hodnoty OAR ve stavbě do 300 Bq.m³, je stavba považována za zdraví nezávadnou.
Existuje ještě jiný druh škodlivého záření ve stavbách ?
Ano,u starších staveb postavených před rokem 1991 existuje také riziko z tzv. Gama záření, které se uvolňuje ze závadného stavebního materiálu. Překračuje-li síla Gama záření vyhláškou stanovenou referenční úroveň 1,0 µSv/h, je stavba považována za závadnou a zdraví nebezpečnou.
Realizací měření získáte informace, které by měl mít každý majitel nemovitosti, přičemž jeho povinností je “usilovat o to, aby ozáření fyzických osob ve stavbě bylo tak nízké, jakého lze rozumně dosáhnout při uvážení všech hospodářských a společenských hledisek.” viz. § 99 Atomového zákona č. 263/2016 Sb., v platném znění.
Cena měření a zapůjčení jednoho přístroje k měření se pohybuje od 500,- Kč na 7 dnů + poštovné.
Radonová mapa České republiky
Území České republiky se nachází cca ze dvou třetin na radioaktivním podloží a hodnoty radonu ve stavbách patří v ČR k nejvyšším na světě.
- Červená značí území s předpokládaným VYSOKÝM radonovým rizikem;
- Oranžová ukazuje území s předpokládaným STŘEDNÍM radonovým rizikem;
- Žlutá barva ukazuje na místa s předpokládaným NÍZKÝM radonovým rizikem.
Chcete mít přehled jak jste na tom doma s Radonem a Gama zářením ? Pošlete nám nezávaznou poptávku, a my se s Vámi obratem spojíme a navrhneme nejvhodnější způsob realizace měření.